Symposium 2013

Autor: Peter Pauliny | 5.3.2013 o 21:57 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  180x

V zasneženom februárovom počasí, po miernom meškaní autobusu, po blúdení v okolí autobusovej stanice na Mlynských Nivách, sa to nakoniec podarilo. Našiel som bývalú Cvernovku, vyšliapal som tri poschodia po železnom kruhovom schodisku a otvoril som dvere na Connect Coworking, coworkingového centra, ktoré bolo dejiskom akcie s názvom Symposium 2013.

Prvá prednáška mala názov  "Dnešné biznis prostredie", počas tejto prednášky som mal sto chutí zodvihnúť sa zo svojej stoličky a pýtať si vrátenie vstupného od organizátorov plus preplatenie cestovných nákladov. V duchu som bol rád, že už mám školu za sebou, prednášky podobného typu som doslova nenávidel. Jedným slovom strata času, kombinácia grafov, štatistík a všeobecne známych faktov.Po krátkom coffe-breaku, nasledovala oveľa zábavnejšia časť. Partia mladých chalanov s aplikáciou bestboyfriend prebrala publikum z polospánku. Vytvorili a prezentovali aplikáciu, ktorá má mužom naznačiť, čo žena, partnerka, priateľka od nich očakáva a zároveň im pripomína rôzne  výročia, významné dátumy, napríklad dnes je desať dni, čo spolu chodíme. Samozrejme chalanom držím palce, verím, že sa ich nápad ujme a pomôže, čo najviac mužom, ktorý trápi podobný problém.Tretia piatková prednáška bola venovaná prvým biznis krokom, ako sa nebáť získavať referencie, robiť, to čo nás baví aj s miernou stratou. Myslím si ,že táto vec chýba dnešným mladým ľuďom, všetci sme posadnutí vidinou rýchleho zisku a čo najbezpracnejšieho získania úspechu. Inšpirujúca prednáška, ako sa dá začať úplne od nuly a za niekoľko rokov tvrdej práce sa stať minimálne hráčom slovenského formátu. Networking, chutný obed, pauza a od Jaroslava Ľuptáka sme sa dozvedeli niečo o financovaní svojich biznis projektov a v našich končinách o málo známej možnosti "bussiness angles". Mimoriadne zaujímavá časť, pre tých, ktorí to so svojím biznis projektom myslia vážne, vlastne tí, čo to myslia vážne už majú tieto informácie naštudované oveľa lepšie z iných zdrojov.

Týmto sa teoretická časť prvého dňa, teda piatku skončila a nasledovala tá zaujímavejšia časť, čiže praktická. Po prezentácii konceptov rozdelení do týmov, všetci začali pracovať na rozbehnutí, respektíve doladení svojich startup projektov. Mohli sme sledovať, ako nám pred očami rastú projekty, či už z oblasti IT, alebo klasické biznis projekty, ktoré majú niečo do seba. Práca na projektoch prebiehala pod dohľadom skúsených mentorov, ktorí už majú v prostredí startupov a začínania podnikania, už niečo odžité.

Po náročnom dni, plnom networkingu a inšpiratívnych myšlienok a príbehov nasledovala after- party.

 

Druhý deň akcie, ktorá začala s miernym oneskorením vďaka snehovej kalamite v Bratislave, sa niesla v duchu práce na projektoch a vychytávaní posledných múch a chybičiek. Sobotu odštartovala prednáška na tému Social media tréning a po nej nasledovala ďalšia, ktorá pojednávala o úskaliach predaja na online trhu, na čo si dať pozor a ktorých chýb sa vyvarovať. Poobede prišlo vyvrcholenie v podobe niekoľkých slov od "hlavnej hviezdy" akcie Mateja Ftáčnika. O Matejovi som prvý krát čítal v novembrovom vydaní magazínu Forbes, napriek svojmu relatívne mladému veku má už za sebou skúsenosť z americkej Sillicom Valey a s miestnym startup prostredím. Svojou prítomnosťou a charizmou celý vikend motivoval a inšpiroval ostatných, že nič nie je nemožné. Snažil sa nám podať a odovzdať svoje skúsenosti v prednáške na tému ako správne urobiť pitch a vedieť o ňom rozprávať, teda pitchovať.Nasledovalo dokončenie projektov, ich následná prezentácia a vyhodnotenie odbornou porotou. Po odovzdaní cien víťazom, záverečnom fotografovaní sme sa všetci rozlúčili a vybrali sa vlastnou cestou.

 

Niekoľko slov na záver. Je skvelé, že startup komunita sa začína prebúdzať aj na Slovensku. Bol to mimoriadne podnetný event so skvelými ľuďmi. Ale keďže som sa zúčastnil aj Startup Symposia 2012, ako jeden z mála mám možnosť porovnávať a hodnotiť. Napriek veľkej snahe organizátorov som mal pocit, že pred rokom to bolo na trošku vyššej úrovni, aj čo sa týka priestorov, aj mentorov, ktorí mnohí prišli zo zahraničia. Druhý fail, ktorý by som chcel organizátorom vytknúť je veľmi slabé promo a propagácia, čo je v dnešnej dobe sociálnych sietí a medií nemysliteľné, ak by som nebol v skupine na sociálnej sieti od minuloročnej akcie, ani sa o tomto ročníku nedozviem. Napriek týmto dvom malým failom ďakujem za skvelú akciu, dúfam ,že sa stretneme aj o rok na Symposiu 2014.

 

P.S. Dva postrehy, ktoré som zistil počas Symposia a chcem sa o ne podeliť. Pičovanie (odvodené od slova pitch) nemusí byť len nadávka, ale aj pútavá prezentácia projektu. Konečne viem, kto sú to tí hipsteri, môžem opäť pokojne spávať :-).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?