reklama

Sedem tipov ako zvládnuť skúškové obdobie

A je to tu po troch mesiacoch náročných párty a akcií alebo v tom lepšom prípade po náročných mesiacoch práce a brigád popri štúdiu prišlo celkom nečakane skúškové obdobie a starosti sním spojené. Mnohí študenti majú hlavy v smútku, pred rokom som bol aj ja v podobnej situácii, ale dnes už mám po študentských časoch. Vlastne robím rigoróznu prácu na Právnickej fakulte UK v Bratislave, takže de facto sa cítim ako študent, de iure už nie som študentom. Chcem sa s vami podeliť s niekoľkými radami a tipmi, ako šťastne absolvovať všetky skúšky a opäť sa tešiť zo života, ako pred tým. Žiadna rada nie je univerzálna, to čo sa jednému môže osvedčiť u druhého nemusí vôbec fungovať, takže berte moje rady mierne s rezervou a vždy sa riaďte zdravým úsudkom a vlastným rozumom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Tip číslo jeden: Urobte si plán a zoraďte si skúšky podľa náročnosti, Brain Tracy, svetová kapacita v oblasti coachingu a motivácie napísal knihu s názvom: „Najprv zjedzte žabu". Inými slovami povedané, najnáročnejšiu úlohu vykonajte ako prvú a potom sa vám už nič horšie nemôže stať. Všetky ostatné úlohy budú ľahšie a hravo ich zvládnete. Čo sa stane, ak začneme najľahšími skúškami? Vyčerpáte si energiu na ľahké prekážky a na tú poslednú najťažšiu vám už energia nemusí ostať.

Tip číslo dva: Priebežné štúdium, ak ste to nestihli počas semestra. Treba začať hneď po vianočných sviatkoch, netreba vedieť všetko, stačí ak budete vedieť veci na urobenie skúšky. V tomto môžu byť veľmi užitočná kombinácia kniha, výcuc, plus poznámky. Ak neštudujete sociálnu prácu, alebo podobne náročný odbor stojí za to pouvažovať, či vôbec oslavovať Silvestra, alebo čas, ktorý strávite triezvením z novoročnej opice radšej využijete na štúdium. Týmto sa verejne ospravedlňujem študentom sociálnej práce, pretože ja sociálnu prácu nepovažujem za odbor vôbec, však mám pravdu pán Figeľ?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tip číslo tri: Aj keď ste v obrovskom strese a máte množstvo iných povinností, na ktoré nebol počas celého semestra čas, nechajte si priestor aj na svoje záľuby. Pokiaľ ste cez rok chodili do fitka, na aerobik, zumbu, na futbal alebo hrali na hudobný nástroj, pokračujte. Je to výborný reset hlavy a človek príde na úplne iné myšlienky. Viem o čom hovorím, sám som vyznávačom ázijských bojových umení.

Tip číslo štyri: Skúste sami seba odmeniť za náročné skúšky, napríklad kniha, dámy určite ocenia vysnívaný kus oblečenia, alebo si len tak ísť sadnúť niekam s priateľmi na horúcu čokoládu a zabudnúť na starosti, možností je neúrekom a fantázii sa medze nekladú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tip číslo päť: Dostávame sa k veľmi kontroverznej téme, energetické nápoje, kofeín a rôzne stimulanty voľne dostupné v lekárňach alebo v obchodoch. Tu platí jednoduchá zásada- všetko s mierou. Kofeín je návyková látka, patrí k tzv. právom aprobovaným, teda povoleným drogám. Kofeín sa vyskytuje v káve, v energetických nápojoch a v rôznych tabletkách určených na stimuláciu mozgu a na zvýšenie koncentrácie (nejdem menovať výrobcov, aby to nebola forma skrytej reklamy). Nanešťastie kofeín je návykový, to znamená, že na rovnaký efekt potrebujete čoraz väčšiu dávku. Z vlastnej skúsenosti viem, že keď na začiatku skúškového mi stačila jedna šálka kávy denne, na konci moja denná potreba stúpla na dve šálky kávy, dva 0,25l energeťáky plus nejaké tabletky. V tomto prípade je veľmi dôležité načasovanie a vyskúšanie, komu čo najviac sadne. Pamätajte, že ani desať káv denne nemôže nahradiť vedomosti, ktoré ste mali získavať počas celého semestra, ale šálka kávy vás môže nakopnúť, povzbudiť, zbaviť stresu a zvýšiť chuť do štúdia. Ideálne by bolo, kebyže máte na sebe odskúšané ako na vás, ktorý prípravok účinkuje, to čo môže pomôcť jednému, druhému môže naopak uškodiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tip číslo šesť: Pokiaľ ste milovníkmi svetlého chmeľového moku s horkastou príchuťou odporúčam vám aspoň počas skúškového obdobia nahradiť ho nealkoholickým pivom. Viem, že tá chuť nestojí za veľa, ale aspoň vám nezabíja cenné mozgové bunky a neukladá z neho človeka na spánok. To isté platí o víne a nemenovanom sýtenom, presladenom nápoji s hroznovou príchuťou.

Tip číslo sedem: Všetko berte s nadhľadom a skúste sa na problém pozrieť z perspektívny niekoľkých rokov, nič sa nestane, ak jednu- dve skúšky neurobíte, vo väčšine prípadov ich môžete v pohode preniesť do ďalšieho ročníka. Viem, že je to blbý pocit neurobiť skúšku, ale svet sa nezrúti. Škola vás má pripraviť na život, nie o život. „Malé porážky vedú k veľkým víťazstvám"- Napoleon Bonaparte. Aj z neúspešnej skúšky sa dá zobrať ponaučenie, zistiť príčiny neúspechu a viackrát nezopakovať rovnaké chyby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

P.S. : Ak som vám svojimi radami aspoň trošku pomohol, „lajkujte" a zdieľajte tento článok cez sociálne siete, aby si ho mohlo prečítať, čo najviac študentov, ktorí majú rovnaký problém.

Peter Pauliny

Peter Pauliny

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Svoje názory a postrehy k aktuálnym témam. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu