The President's Speech

Autor: Peter Pauliny | 2.1.2013 o 9:30 | (upravené 2.1.2013 o 12:21) Karma článku: 18,60 | Prečítané:  2682x

Po výdatnej novoročnej opici a bolesti hlavy som si myslel, že nič horšie sa už nemôže stať, ale mýlil som sa. Neodolal som pokušeniu a vypočul som si prejav nášho prezidenta Ivana „Googloviča" Gašparoviča. Pán prezident opäť nesklamal, aj keď v kútiku duše som čakal, že budem svedkom ďalšieho breptu typu Organizácia Spojených Nádorov, západný balkón alebo Dominik XVI.

Vec, ktorá ma zaujala na tomto prejave je slovné spojenie „svetová kríza" a jej časté používanie, resp. používanie jej ekvivalentov alebo derivátov. Pri tom ide len o ekonomickú recesiu, striedanie ekonomických cyklov. Už v Biblii je zaznamenaný príbeh o Mojžišovi a  siedmych úrodných rokoch a siedmych neúrodných v starovekom Egypte. Po časoch ekonomického boomu, keď hypotkéku mohol dostať takmer každý nímand a po ponechaní ziskov v súkromných rukách a sanovaním strát štátmi( rozumej daňami nás všetkých, ktoré nemôžeme použiť na školstvo, zdravotníctvo či rozvoj infraštruktúry). Je celkom normálne, že ekonomika sa musí spamätať a začať nový cyklus rastu. Čím je svet globalizovanejší a ekonomiky sú vzájomne čoraz viac prepojené, môžeme dôvodne predpokladať opakovanejší výskyt období rastu a obdobia pádov.

Nepáči sa mi, že vrcholový predstaviteľ štátu takto zavádza a zneisťuje obyvateľstvo, vlastne je to len taktiku udržiavania strachu a neistoty, u komunistov celkom bežný jav. Žeby tu išlo o snahu vytvoriť silný štát a nepriamo tak povedať občanom, „nebojte sa, štát sa o vás postará, len nám zverte ešte viac právomocí a o nič sa nestarajte, vy tomu aj tak nerozumiete"? O etike sa hovorí, že najväčšiu službu jej preukážeme vtedy, ak nebudeme o nej hovoriť, to isté by malo platiť aj o kríze. Čím častejšie to slovo bude v médiách a v spoločnosti rezonovať, tým ťažšie sa ekonomika bude rozbiehať. V posledných rokoch som svedkom javu, že slovo kríza je univerzálna výhovorka takmer na všetko. Pokiaľ si pán prezident nevšimol od roku 1992 sústavne zastáva vysoké štátne funkcie, nezaškodilo by troška sebareflexie, či za stav republiky v akom sa nachádza a za problémy, ktoré znepokojujú občanov nenesie aj on podiel zodpovednosti. Ale to by som chcel od figúrky ako ste Vy naozaj veľa. Vaša poznámka o slabej vymožiteľnosti práva v kontexte Vašej politickej hry o nevymenovanie generálneho prokurátora by bola veľmi vtipná, keby to nebolo zároveň tak smutné.

Čo sa dá robiť, každý národ má takého prezidenta, akého si zaslúži. Nechcem rozoberať, či systém voľby prezidenta je najférovejší, ale je v súlade so ZÁ- KO- NOM. Za zmienku stojí paralela medzi referendom a voľbou prezidenta, teda silou Vášho mandátu. Pokiaľ má byť referendum platné, povedzme o takmer bezvýznamnom zákone, ako je napríklad „zástrčkový zákon" musí byť účasť 50% plus jeden volič, pokiaľ ide o funkciu prezidenta, tam stačí ak sa volieb zúčastní 1% voličov a voľba je platná.

 

V Japonsku platí príslovie: „Žiak je zrkadlom majstra", v našich zemepisných končinách môže platiť, že prezident je zrkadlom národa a odrazom spoločnosti. Behá mi mráz po chrbte, v akej spoločnosti to žijeme, ak je toto pravda.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?