reklama

82 borcov a prezident hlavy štátu

Ak mám povedať pravdu, dlho som zvažoval, či napísať a zverejniť tento článok a to z dvoch dôvodov. Ad 1.) Mojim pôvodným úmyslom bolo písať apolitické články o práve, športe, spoločnosti, spoločenských témach, chcem aby moje názory ľudí spájali a nie rozdeľovali. Som pravicovo založený jedinec, určite má na tom podiel aj moja výchova, prostredie v ktorom som vyrastal a štruktúra ľudí s ktorými sa stretávam. Verím, že aj medzi ľavičiarmi sa nájdu slušní ľudia so správnymi názormi a postojmi a medzi pravičiarmi sa nájde niekoľko bezcharakterných jedincov hľadiacich len na vlastný prospech.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ad 2.) Som absolvent právnickej fakulty, športovou terminológiou povedané som „voľným hráčom“ na trhu práce. Ako povedal môj bývalý vyučujúci z právnickej fakulty TU v Trnave JUDr. MUDr. Peter Kováč PhD. „Google je nemilosrdný udavač“. Riskujem, že moje šance na pracovnom pohovore do niektorej advokátskej kancelárie, po zverejnení tohto blogu klesnú veľmi blízko k nule, samozrejme za podmienky, ak ma na nejaký pohovor ešte niekto pozve. Posilnený dielami Platóna, Aristotela, Rudolfa von Iheringa, Richarda Epsteina, niekoľkými trackmi Majka Spirita a plechovkou plzeňského piva, to predsa len risknem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sa vlastne vo štvrtok osemnásteho októbra stalo ? Nestalo sa nič zaujímavé, okrem toho, že prebehlo hlasovanie o novela zákona o advokácii 586/2003 Z.z. O tomto zákone sa už popísalo dosť, takže z mojej strany by išlo len o plagiovanie, vykrádanie a parafrázovanie cudzích myšlienok a názorov. Ak vás téma napriek tomu zaujala, viac si o nej môžete prečítať napríklad tu, tu alebo tu. Osemdesiatdva "borcov" zahlasovalo za istoty určitej skupiny obyvateľstva medzi inými aj poslankyňa Zmajkovičová, poslanec Kolesík a poslanec Mojimír Mamojka, poslanec a zároveň dekan právnickej fakulty, ktorá podľa ich webovej stránky je veľmi kvalitná a má na to , aby sa zaradila medzi špičku nielen v rámci Slovenskej republiky. Jediná poslankyňa vládnej strany, ktorá sa postavila proti vládnemu molochovi a bola proti návrhu je pani poslankyňa Jana Vaľová, za čo má môj obdiv a uznanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hlavným argumentom bolo to, že všetko sa deje, kvôli tomu, aby občania dostávali lepšie a kvalitnejšie právne služby. Neexistuje priama súvislosť medzi dĺžkou praxe a kvalitou právnych služieb, niektorí moji kolegovia by mohli ísť robiť advokátov hneď po škole a niektorým by nepomohlo, ani keby sa koncipientská prax predĺži aj na desať rokov. Predstavme si mladého človeka, ktorý práve ukončil gymnázium, veľmi ho baví právo a spravodlivosť. Po úspešných príjmacích skúškach nastúpi na niektorú z právnických fakúlt na Slovensku. Po piatich rokoch nie najľahšieho štúdia, má titul v ruke, úspešne urobí pohovor do niektorej z advokátskych kancelárií a ďalších päť rokov ide robiť koncipienta za minimálnu mzdu, v tom lepšom prípade v tom horšom platí advokátovi za to, že ho vôbec vedie ako koncipienta. Keď si prejde týmto procesom, môže požiadať o vykonanie advokátskych skúšok a pri ich úspešnom zložení o zápis do zoznamu advokátov. V tom lepšom prípade bude môcť samostatne poskytovať advokátske služby vo veku dvadsaťdeväť rokov, v prípade, ak bol študentom osemročného gymnázia vo veku dvadsaťosem rokov. Ešte keď si pridáme k tomu fakt ,že prvá vec, ktorú sa takýto koncipient naučí je ako beztrestne obchádzať ustanovenia zákonníka práce. Človek, ktorý prejde celou touto mašinériou si zachová veľmi málo zo svojich snov a ideálov, takto „zdeformovaný“ môže ísť ponúkať svoje právne služby. Jedna z vecí, ktorá ma na celej téme „šokovala“ (neznášam toto slovo, vyvoláva vo mne asociácie na bulvárny plátok alebo low-cost reality show) je prístup slovenských „nezávislých“ novinárov, ktorí sú nezávislí len do miery záujmov vydavateľa. Ak by som nesledoval portály venujúce sa výhradne právu, ani by som sa nedozvedel, že takýto zákon bol schválený. Ďalší pamätný deň nadišiel siedmeho novembra 2012, keď náš prezident hlavy štátu, ktorý myslí národne, preteká závodne, podpísal tento zákon a bolo vymaľované.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Historia magistra vitea est, to čo z krátkodobého hľadiska vyzerá ako víťazstvo, môže byť predzvesťou porážky. Svet je plný príkladov systémov, ktoré sa uzatvorili do seba a padli po ťarchou vlastnej váhy a neflexibility. Najžiarivejším príkladom je katolícka cirkev, ktorá bola veľmi dlhú dobu váženou organizáciou, ale tým ,že nedokázala reflektovať požiadavky doby je v súčasnosti skôr brzdou a terčom výsmechu, ako nositeľkou vážnosti, dôstojnosti, pokroku a progresivity. Možno zažijeme renesanciu alternatívneho riešenia sporov, ktoré je historicky staršie ako sústava súdov posvätená štátom. Je šanca, že si klienti možno uvedomia, že päťročná prax advokáta sa musí premietnuť aj do ceny jeho služieb a začnú vyhľadávať alternatívne a hlavne lacnejšie spôsoby riešenia svojho problému. Gratulujem slovenskej advokácii k jej lobistickým schopnostiam, za ktoré by sa nemusela hanbiť ani americká NRA a k víťazstvu, verím, že to víťazstvo (nie) je Pyrrhovo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Epilóg:

Priemerné veci berieme ako samozrejmé, nehovoríme o nich a určite ich nevyhľadávame. Konečným výsledkom je, že mnohí ľudia (mnohí naozaj dobrí ľudia) trávia celé dni snahou obrániť to, čo robia, snahou predať, to čo vždy predávali, a snahou zabrániť tomu, aby ich organizácie pohltilo novátorstvo. Musí ich to vyčerpávať. Obrana priemernosti je vyčerpávajúca. Autorom týchto riadkov je Seth Godin, autor knihy Tribes, v slovenskom preklade Moderné kmene.

P.S. Toto je zoznam 82 „borcov“, ktorým ide o dobro slovenskej advokácie a ďalších „borcov“, ktorí sa hlasovania zdržali, alebo práve neboli prítomní. Ideálne by bolo pripomenúť si ho tesne pred ďalšími voľbami, keď budú mať takmer všetky politické strany plné ústa hesiel typu spravodlivosť, rovnosť pred zákonom, vláda práva, právny štát a ďalšie.

Peter Pauliny

Peter Pauliny

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Svoje názory a postrehy k aktuálnym témam. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu